XOXO
X-logo XOXO architekti
Všetko potrebné na jednom mieste...
Domov  /  Blog  /  Farba roku 2018

Ultrafialová vládne roku 2018.

blog-schedule
1 min
 
blog-calendar
09.01.2020
 
farba roka 2018

zdroj: www.pantone.com

Ultrafialová ovládla paletu farieb na rok 2018. Určili to dizajnéri z celého sveta v spolupráci s inštitútom Pantone, ktorý skúma psychológiu farieb a rozhoduje o tých najtrendovejších odtieňoch už niekoľko rokov.

Minulý rok patril pokojnej trávovej zelenej. Nahradila ju ultra-violet, ktorá je oveľa nápadnejšia a vyzývavejšia. Prečo taká radikálna zmena? Experti z oblasti módy, umenia a dizajnu sa zhodujú v jednom. Farba roka 2018 vystihuje aktuálnu náladu vo svete.

Ultrafialová predstavuje vynaliezavosť, futurizmus a vesmírne mystérium. Odráža súčasný svet, v ktorom venujeme veľa pozornosti inováciám, novým výzvam a technologickému pokroku.

Pantone vytvoril osem základných farebných paliet, ktoré majú dizajnérom pomôcť pri návrhoch. V týchto paletách sú odvážne aj konzervatívne kombinácie farieb. Mňa osobne najviac oslovila paleta – Intrigue.

paleta intrique 2018 zdroj: www.pantone.com


Nájdite si doma miesto pre ultrafialovú

V bytoch a domoch jej stačí málo, aby oživila priestor. Určite ju neodporúčame ako primárnu farbu miestnosti, napríklad na všetky steny v izbe. Vytvorili by ste tmavú plochu, ktorá opticky zmenší interiér.

farba roka 2018 zdroj: www.pantone.com

Môžete ňou vymaľovať povedzme jednu stenu, príp. do kuchyne použite fialovú tapetu. Ultrafialová znižuje chuť do jedla. Ak do chladničky zablúdite častejšie, ako by ste si želali, tento odtieň je pre vás. Ale pri maľovaní sa oplatí predvídať a myslieť do budúcna. Aby ste o rok nezvažovali novú trendovú farbu.

Fialovú v kuchyni využijete aj na prestieraní alebo malých spotrebičoch. V móde bude iba relatívne krátko, preto ju v ostatných miestnostiach odporúčame ako farbu doplnkov: kobercov, vankúšov, kvetov, váz, misiek či obrusov. Osvieži vám domácnosť a podporí dojem elegancie.