XOXO
X-logo XOXO architekti
Všetko potrebné na jednom mieste...
Domov  /  Blog  /  Farba roku 2024

Farba roka 2024: Ako ju využiť v interiéry?

blog-schedule
3 min
 
blog-calendar
12.02.2024
 
farba roka 2023

zdroj: www.pantone.com

Každý rok vládne svetu dizajnu a architektúry jedna farba. Tá sa nesie módou, nábytkom, umením. Farba roka 2024 je „Peach Fuzz“ a je skutočne príťažlivá. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ako ju dostať k tebe domov, ako ju zladiť s interiérom a s ktorými inými farbami sa hodí.

Farba roka Peach Fuzz má kód PANTONE 13–1023 a podľa tejto populárnej spoločnosti „zachytáva túžbu starať sa o seba a o ostatných“. Je to zamatovo jemný broskyňový tón, ktorého duch obohacuje myseľ, telo aj dušu. Znie to skutočne perfektne, ako ale túto broskyňovú oranžovú implementovať do interiérového dizajnu?

Farba roka 2024 v interiérovom dizajne

Čo ponúkne farba roka 2024 v interiérovom dizajne? Zo svojej charakteristiky, logicky, teplo. Interiéry v roku 2024 budú na pohľad teplejšie, mäkšie, svetlejšie a príjemnejšie. Budú ponúkať príjemnú a komfortnú ochranu pred svetom, ktorý je vonku.

Tento oranžový odtieň si priam žiada krivky. Žiada si mäkké a poddajné materiály. Pravdepodobne budeme vidieť sedačky, postele, gauče, kreslá a iné čalúnené druhy nábytku práve vo farbe Peach Fuzz. Dokonale si vieme predstaviť, ako sa po náročnom dni hodíme do postele, ktorou sa bude niesť farba roka 2024.

A čo kombinácie a kontrasty? Snáď najlepšou kombináciou s touto farbou bude modrá. Opäť skôr svetlejšie, pastelové tóny. Do kombinácie sa bude perfektne hodiť aj pastelová zelená, prípadne teplé tóny hnedej. Práve posledné spomínané spojenie farieb je priam synonymom leta. Aj v chladnejších mesiacoch tak u seba doma môžete cítiť teplo.

Peach Fuzz je otvorená aj kontrastom. V spojení s čiernou alebo tmavošedou farbou dokáže vytvoriť elegantný a pritom stále komfortný interiér hodiaci sa aj do komerčného alebo obchodného prostredia.

Ako teda začať? Tu sú 3 tipy!

Ako teda začať a vyťažiť z farby roka 2024 maximum? Tu sú 3 špeciálne tipy, ktoré stoja za vyskúšanie.

1. Akcentová stena

zariadenie interiéru vo farbe peach zdroj: bleu-canard.fr

Použi Peach Fuzz na jednu zo stien v miestnosti – ideálne tam, kde sa stretávate s blízkymi – ako akcentovú stenu. Tento jemný a teplý odtieň prinesie do miestnosti živý a zaujímavý prvok, ktorý zaujme pozornosť a dodá jej osobitý charakter.

2. Akcentové doplnky

zariadenie interiéru vo farbe peach zariadenie interiéru vo farbe peach zdroj: nestasia.in

Zapracujte farbu roka 2024 do interiéru prostredníctvom akcentových prvkov a doplnkov, ako sú vankúše, koberce, deky, vázy alebo kvety. Tieto drobné dotyky farby prinesú do miestnosti jemný pocit tepla a pohodlia.

3. Textílie

zariadenie interiéru vo farbe peach zdroj: www.checkatrade.com

Vybavte miestnosť nábytkom a textíliami v odtieni Peach Fuzz. Môžete zvoliť gauč, kreslá, stoličky alebo záclony v tejto farbe, aby si vytvoril príjemný, harmonický vzhľad. Nezabudnite však na vyvážený kontrast s ďalšími farbami, aby bol výsledný dizajn esteticky príjemný.

Peach Fuzz prináša teplo aj spojenie s ostatnými

V roku 2024 je ešte viac ako kedykoľvek predtým dôležité vzájomné porozumenie, empatia, súcit a spojenie s ostatnými. Tieto ľudské city prinášajú do našich životov teplo. A presne taká je aj farba roka 2024 Peach Fuzz.

Cieľom spoločnosti PANTONE bolo nájsť farbu, ktorá vyžaruje teplo a modernú eleganciu. Odtieň, ktorý by rezonoval so súcitom a prinášal objatia aj na diaľku. A presne to pocítiš vždy, keď sa na túto broskyňovú oranžovú pozriete.

Možno si to ani neuvedomujeme, no táto farba sa nesie našimi životmi. Je pri nás vždy, keď navštívime našich blízkych. Je pri rodinných stretnutiach, narodeniach, oslavách, dôležitých životných rozhodnutiach. Je v našom srdci, v našom ľudskom cítení a spája všetkých na svete. Je skutočným ľudským teplom, ktoré každý človek tak hľadá. To je Peach Fuzz. A kúsok takéhoto ľudského tepla si môžeš priniesť aj domov.

S akými farbami farbami ju možete kombinovať?

Peach fuzz môžeme kombinovať s rôznymi farbami. Najvhodnejšie farby sú pastelové prípadne neutrálne ako biela alebo šedá. Pantone odporúča viacero doplnkových farebných paliet, z ktorých ma najviac oslovila paleta s názvom Peach plethora:

paleta PANTONE® Peach Plethora 2024 zdroj: www.pantone.com

Ak si chcete s Peach Fuzz skrášliť svoj interiér aj vy, no neviete ako, kontaktujte nás a my vám radi pomôžeme.