XOXO
X-logo XOXO architekti
Všetko potrebné na jednom mieste...
Domov  /  Blog  /  Farba roku 2019

Farbou roka 2019 je koralová!

blog-schedule
2 min
 
blog-calendar
22.02.2020
 
farba roka 2019

zdroj: www.pantone.com

Ako tradične, experti z amerického inštitútu PANTONE, v spolupráci s dizajnérmi z oblasti módy, bytového a priemyselného dizajnu, vybrali farbu pre rok 2019. Trendy vo všetkých týchto oblastiach bude farba Living Coral – živá koralová. Máte ju vo svojej domácnosti? Ak nie, je ideálny čas to zmeniť.

Prečo „živá“ koralová?

Pýtate sa, prečo práve táto farba? Čo je na nej výnimočné? A ako k nej experti vlastne dospeli? Inštitút Pantone sa výberu farby roka venuje pravidelne už 20 rokov. V spolupráci s dizajnérmi zvažuje a analyzuje aktuálne módne trendy, predpovedá budúce globálne trendy v tejto oblasti a tiež radí spoločnostiam ohľadne vizuálnej identity ich produktov a značiek. Farba však nie je len o vizuáli. Má totiž vzbudzovať emócie a pozitívne pôsobiť na psychiku človeka. Práve to podľa expertov dokáže farba roka 2019 – živá koralová!

Kým minulý rok bola v kurze sýto fialová, tento rok experti stavili na prírodu. Podmorská živá koralová totiž už po stáročia fascinuje oko, aj myseľ. Je to živá, hrejivá, pestrá a sýta farba, ktorá symbolizuje spojenie s prírodou, ale aj potrebu radosti a optimizmu.

Nebojte sa koralovej v interiéri

Ak sa vám živá koralová páči a rozhodli ste sa zakomponovať ju do svojho interiéru, možno vám pomôžu aj farebné palety, ktoré Pantone vytvoril. Ide o päť základných paliet, z ktorých každá, samozrejme, obsahuje aj aktuálnu farbu roka. Nájdete tu odvážnejšie kombinácie, napríklad v palete Under the sea, ale aj harmonické a jemné kombinácie, napríklad v palete Sympatico. S takouto pomocou koralovú farbu iste nebude problém v interiéri zladiť.

Doporučené doplnkové farby:

paleta Sympatico 2019 zdroj: www.pantone.com


Zaujala vás niektorá z paliet? Poradíme vám, kde v interiéri môžete živú koralovú použiť, aby lahodila oku a príliš „nekričala“. Pre menej odvážnych, ktorí chcú síce kráčať s dobou a byť trendy, no takouto výraznou farbou si nie sú stopercentne istí, je ideálne zvoliť ju ako farbu doplnkov. Napríklad prikrývka na posteľ v spálni, poťah na dekoračné vankúše, prestieranie na jedálenský stôl, prípadne set kvetináčov v koralovej farbe.

Ak ste odvážnejší a táto farba sa vám páčila bez ohľadu na to, či je farbou roka alebo nie, môžete staviť aj na výraznejší prvok v interiéri. Nádherne vynikne koralová sedacia súprava v kombinácii s pieskovo hnedým nábytkom. Skúsite to? Koralová je farba, ktorá interiér jednoznačne presvetlí a oživí. Nemusíte sa teda báť ani výraznejších doplnkov, či väčších plôch, ktorým bude koralová dominovať.