XOXO
X-logo XOXO architekti
Všetko potrebné na jednom mieste...
Domov  /  Blog  /  Ako vybrať toho správneho architekta

Ako vybrať toho správneho architekta?

blog-schedule
1 min
 
blog-calendar
17.01.2024
 
AKo vybrat architekta

Ak sa už rozhodnete pre katalógový alebo individuálny projekt nezabúdajte, že správny výber architekta má zásadný vplyv na váš projekt. Je kľúčovou postavou, ktorá značne ovplyvňuje všetky aspekty vášho budúceho projektu.

Ktoré kritéria sú pri výbere dôležité?

Dobrý architekt je na nezaplatenie. Dokáže totiž výrazne ovplyvniť nielen čas a náklady na výstavbu, ale aj náklady na prevádzku, tým ako efektívne pracuje pri tvorbe návrhu. Je potrebné si uvedomiť, že okrem vypracovania projektovej dokumentácie ponúka odborné rady na základe svojich skúseností. Tiež by mal vedieť nájsť kompromis medzi nadbytočnými požiadavkami a efektívnymi riešeniami, prípadne ponúknuť vhodnejšie alternatívy.

Hlavné kritéria, ktoré odporúčam zohľadniť pri výbere architekta:

  • Referencie,
  • Odbornosť a prístup,
  • Cena,
  • Dôvera a vzájomné porozumenie.

Pri výbere architekta zohrávajú referencie hlavnú úlohu. Najvhodnejšie riešenie je samozrejme požiadať architekta o poskytnutie kontaktov na klientov s ktorými spolupracoval, a pýtať sa ich na poskytnuté služby a najmä prístup pri riešení problémov.

Na základe referencií je možné nepriamo overiť aj odbornú spôsobilosť architekta. Prípadne je možné overiť ju priamo na webe príslušnej komory. V neposlednom aký má prístup k riešeniu zložitých situácii a výziev. Na základe skúseností je možné predpokladať, že o tieto nebude počas celého procesu núdza.

Cena diela ovplyvňuje výber, avšak nie je objektívnym kritériom. Nákladnejší kvalitný projekt môže v konečnom dôsledku mnohonásobne ušetriť nielen čas, ale aj výdavky, oproti lacnejšiemu projektu.

A v neposlednom rade treba poznamenať, že spolupráca je dlhodobý proces a preto je takisto dôležité aj vzájomné porozumenie a obojstranná dôvera.

Kompletný zoznam autorizovaných architektov nájdete na webe Slovenskej komory architektov