XOXO
X-logo XOXO architekti
Všetko potrebné na jednom mieste...
Domov  /  Blog  /  Výber pozemku

Ako vybrať správny stavebný pozemok

blog-schedule
4 min
 
blog-calendar
09.06.2023
 
pozemok

Cesta za vysnívaným bývaním v rodinnom dome sa začína výberom stavebného pozemku. Venujte mu čo najviac pozornosti. Inak riskujete, že vám táto dlhodobá a náročná investícia nevyjde podľa predstáv. Čo rozhoduje o tom, že pozemok je kvalitný a vhodný na stavbu vášho domu? Toto sú najdôležitejšie faktory.

Legislatívne obmedzenia

Výstavbu na pozemku reguluje tzv. územnoplánovacia informácia. Vydáva ju príslušný stavebný úrad. Tento dokument hovorí o tom, čo presne môžete na danom pozemku postaviť. Určuje rozlohu, mieru zastavanosti pozemku či počet poschodí prípadne tvar strechy. Tiež informuje o tom, či sa pozemok nachádza v ochrannom pásme alebo pamiatkovej zóne.

Veľkosť, tvar a svahovitosť pozemku

Ideálny pozemok je rovinaný a má tvar obdĺžnika s rozmermi 20×30m. Tento údaj vychádza zo všeobecných obmedzení stavebného zákona.

Podľa zákona má byť vzdialenosť medzi domami 7 metrov. V stiesnených podmienkach to môžu byť 4 metre, ale nie menej. Šírka domu tak vychádza na 13 metrov: tento rozmer je aj najžiadanejší.

Aký je atypický pozemok?

Atypický pozemok je pozemok, ktorý sa líši od štandardných alebo bežných pozemkov vo svojich charakteristikách, topografii, veľkosti, tvaru alebo iných vlastnostiach. Môže ísť o pozemok s nepravidelným tvarom, členitým terénom, veľkým sklonom, obmedzeným prístupom, alebo môže byť ovplyvnený inými faktormi, ktoré robia jeho využitie alebo výstavbu nezvyčajnou alebo komplikovanou.

Šikovný architekt si poradí s akýmikoľvek rozmermi pozemku, pričom tie menej obvyklé berie ako výzvu.

Pri veľkosti pozemku platí toto delenie:

  • malý rodinný dom – do 500 m²
  • stredne veľký rodinný dom – 500 až 700 m²
  • veľký alebo viacgeneračný rodinný dom – od 700 m²

Rozdiel je medzi rovným a svahovitým pozemkom. Rovný pozemok je najvhodnejší na katalógové domy. V ideálnom prípade je tu zakladanie domu jednoduchšie, čiže aj lacnejšie. S tým súvisí aj ľahšie napojenie na inžinierske siete.

Svahovitý pozemok by mal byť orientovaný na juh s výhľadom na okolie. Takýto typ pozemku je najlukratívnejší a má najvyššiu hodnotu. Vyžaduje si však vyššie náklady. Zakladanie domu je náročnejšie a nezaobídete sa pri ňom bez oporných múrov.

Orientácia pozemku

Prístup zo severu a obytné miestnosti z juhu. To je bežná odpoveď na otázku o optimálnej orientácii pozemku. Prečo je to tak?

Severná strana je menej osvetlená a chladnejšia. Preto je vhodnejšia na prístupovú cestu a miestnosti, v ktorých netrávite veľa času: kúpeľňu, práčovňu či garáž. Naopak, obytné miestnosti chcete orientovať na juh. Získate viac denného svetla a slnečných lúčov v domácnosti.

Západná strana si zas vyžaduje tienenie a dochádza na nej k prehrievaniu miestností. Preto ich treba ochladzovať klimatizáciou.

Inžinierske siete

Ak viete získať pitnú vodu zo studne, nutné minimum je prípojka elektriny. V ideálnom prípade je na pozemku vyvedená aj voda, plyn a kanalizácia.

Podľa toho, ktoré inžinierske siete sa nachádzajú na pozemku, pristúpite k návrhu technológií. Napríklad ako zdroj vykurovania si môžete vybrať plynový kotol alebo tepelné čerpadlo. Ak nemáte plynovú prípojku, cena za jej vyhotovenie vás môže motivovať ku kúpe tepelného čerpadla. Rozdiel v tomto prípade nie je taký priepastný, ako sa zdá.

Skontrolujte aj na prvý pohľad banality ako pokrytie mobilným signálom, internetom či káblovou televíziou.

Lokalita

Ako prvé zvážte miesto, na ktorom strávite nasledujúcu etapu života. Či už uprednostníte mesto, alebo vidiek, vášmu rozhodnutiu by mal predchádzať prieskum trhu a cien stavebných pozemkov. Smerom na vidiek nájdete lacnejšie pozemky, smerom do mesta bývajú drahšie.

Ak sa vám nejaký pozemok zapáči, vyberte sa na jeho obhliadku. Získate lepší prehľad, ktorý potom využijete pri porovnávaní vhodných lokalít. Pri obhliadke myslite aj na to, že o pozemok sa treba starať. Posúďte, koľko energie a času vynaložíte, aby ste si zaistili príjemné prostredie.

Asi najviac vás zaujíma blízkosť škôl, zdravotníckych zariadení, obchodov či úradov. Okrem občianskej vybavenosti je dôležitá aj dopravná dostupnosť. Do práce sa vám bude ľahšie dochádzať vďaka kvalitným cestám či neďalekej zastávke MHD.

Lokalita zaváži aj pri výbere stavebnej firmy. Ako ďaleko to majú stavbári? Dostanú sa na pozemok s ťažkou technikou? S tou môžu mať problémy hlavne na svahovitom pozemku, ktorý zvyšuje finančnú náročnosť stavby. Vyžaduje si napríklad dodatočnú úpravu terénu.

Vedľajšie faktory

S lokalitou, na ktorej sa nachádza stavebný pozemok, súvisia aj vedľajšie faktory. Dajte si pozor na:

  • geopatogénne zóny,
  • elektrosmog,
  • záplavové územie,
  • nestabilný terén,
  • hladinu spodných vôd,
  • výskyt radónu,
  • nepríjemný sused :-)

To všetko vám môže znepríjemniť bývanie na novom pozemku, či dokonca ohroziť samotnú stavbu. Preto sa skúste opýtať susedov, aké majú skúsenosti s bývaním na okolitých pozemkoch.

Najlepšie urobíte, keď oslovíte odborníkov, ktorí preskúmajú dané hodnoty. Po ich analýze sa rozhodnete, či vám stavba domu v tejto lokalite vyhovuje.